دو و میدانی در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۰

دو و میدانی در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۰ نام رویداد ورزش دو و میدانی در بازی‌های المپیک تابستانی بود که در سال ۲۰۰۰ برگزار شد.

محل مسابقات دو میدانی

نتایج ویرایش

مردان ویرایش

رویداد طلا نقره برنز
۱۰۰ متر موریس گرین
  ایالات متحده آمریکا
۹٫۸۷ اوتو بولدون
  ترینیداد و توباگو
۹٫۹۹ اوبادل تامپسون
  باربادوس
۱۰٫۰۴
۲۰۰ متر کونستانتینوس کنتریس
  یونان
۲۰٫۰۹ دارن کمپ‌بل
  بریتانیای کبیر
۲۰٫۱۴ اوتو بولدون
  ترینیداد و توباگو
۲۰٫۲۰
۴۰۰ متر مایکل جانسون
  ایالات متحده آمریکا
۴۳٫۸۴ آلوین هریسون
  ایالات متحده آمریکا
۴۴٫۴۰ گرگ هاتن
  جامائیکا
۴۴٫۷۰
۸۰۰ متر نیلز شومن
  آلمان
۱:۴۵٫۰۸ ویلسون کیپتر
  دانمارک
۱:۴۵٫۱۴ جبیر سعید قرنی
  الجزایر
۱:۴۵٫۱۶
۱۵۰۰ متر نوا انگنی
  کنیا
۳:۳۲٫۰۷
(OR)
هشام الگروج
  مراکش
۳:۳۲:۳۲ برنارد لاگات
  کنیا
۳:۳۲٫۴۴
۵۰۰۰ متر میلیون وولد
  اتیوپی
۱۳:۳۵٫۴۹ علی سعیدی سیاف
  الجزایر
۱۳:۳۶٫۲۰ ابراهیم لحلافی
  مراکش
۱۳:۳۶٫۴۷
۱۰٬۰۰۰ متر هایله گبرسلاسی
  اتیوپی
۲۷:۱۸٫۲۰ پل ترگات
  کنیا
۲۷:۱۸٫۲۹ آسفا مزگبو
  اتیوپی
۲۷:۱۹٫۷۵
۱۱۰ متر با مانع آنیر گارسیا
  کوبا
۱۳٫۰۰ ترنیس ترمل
  ایالات متحده آمریکا
۱۳٫۱۶ مارک کر
  ایالات متحده آمریکا
۱۳٫۲۲
۴۰۰ متر با مانع آنجلو تایلر
  ایالات متحده آمریکا
۴۷٫۵۰ هادی سوعان ال-ساملی
  عربستان سعودی
۴۷٫۵۳ لولین هربرت
  آفریقای جنوبی
۴۷٫۸۱
۳۰۰۰ متر با مانع روبن کوسگی
  کنیا
۸:۲۱٫۴۳ ویلسون بویت کیپکتر
  کنیا
۸:۲۱٫۷۷ علی الزین
  مراکش
۸:۲۲٫۱۵
۴×۱۰۰ متر امدادی   ایالات متحده آمریکا (USA)
جان دراموند
برنارد ویلیامز
برایان لوئیس
موریس گرین
تیم مونتگومری*
کنی بروکنبور*
۳۷٫۶۱   برزیل (BRA)
ویسنته دو لیما
ادسون ریبیرو
اندره دومینگو
کلودینی دا سیلوا
کلادیو روبرتو سوزا*
۳۷٫۹۰   کوبا (CUB)
لوئیس آلبرتو پرس-ریوندا
ایوان گارسیا
فردی مایولا
خوزه آنخل سزار
۳۸٫۰۴
۴×۴۰۰ متر امدادی   نیجریه (NGR)
کلمنت چوکوو
جود مونیه
ساندی بادا
انفیوک اودو-اوبونگ
اندوکا آوازی*
فیدلیس گادزاما*[۱]
۲:۵۸٫۶۸   جامائیکا (JAM)
مایکل بلک وود
گرگ هاتن
کریستوفر ویلیامز
دنی مک فارلین
سانجی آیر*
مایکل مک‌دونالد*
۲:۵۸٫۷۸   باهاما (BAH)
آورد مونکور
تروی مک اینتوش
کارل الیور
کریس براون
تیموتی مانینگ*
۲:۵۹٫۲۳
ماراتن گزاهگنه آبرا
  اتیوپی
۲:۱۰:۱۱ اریک وایننا
  کنیا
۲:۱۰:۳۱ تسفایه تولا
  اتیوپی
۲:۱۱:۱۰
۲۰ کیلومتر پیاده‌روی سرعت روبرت کورژنیوفسکی
  لهستان
۱:۱۸:۵۹
(OR)
نوه هرناندز
  مکزیک
۱:۱۹:۰۳ ولادیمیر آندریف
  روسیه
۱:۱۹:۲۷
۵۰ کیلومتر پیاده‌روی سرعت روبرت کورژنیوفسکی
  لهستان
۳:۴۲:۲۲ آیگارس فادیفس
  لتونی
۳:۴۳:۴۰ جوئل سانچز
  مکزیک
۳:۴۴:۳۶
پرش ارتفاع سرگی کلیوگین
  روسیه
2.35 m خاویر سوتومایور
  کوبا
2.32 m عبدالرحمان حماد
  الجزایر
2.32 m
پرش با نیزه نیک هیسونگ
  ایالات متحده آمریکا
5.90 m لارنس جانسون
  ایالات متحده آمریکا
5.90 m ماکسیم تاراسوف
  روسیه
5.90 m
پرش طول ایوان پدروسو
  کوبا
8.55 m جای توریما
  استرالیا
8.49 m رومن شوچورنکو
  اوکراین
8.31 m
پرش سه‌گام جاناتان ادواردز
  بریتانیای کبیر
17.71 m یوئل گارسیا
  کوبا
17.47 m دنیس کاپوستین
  روسیه
17.46 m
پرتاب وزنه آرسی هاریو
  فنلاند
21.29 m ادام نلسن
  ایالات متحده آمریکا
21.21 m جان گدینا
  ایالات متحده آمریکا
21.20 m
پرتاب دیسک ویرجیلیوس آلکنا
  لیتوانی
69.30 m لارس ریدل
  آلمان
68.50 m فرانتز کروگر
  آفریقای جنوبی
68.19 m
پرتاب چکش شیمون ژوکوفسکی
  لهستان
80.02 m نیکولا ویزونی
  ایتالیا
79.64 m ایگور استاپکویچ
  بلاروس
79.17 m
پرتاب نیزه یان ژلزنی
  جمهوری چک
90.17 m
(OR)
استیو بکلی
  بریتانیای کبیر
89.85 m سرگی ماکاروف
  روسیه
88.67 m
دهگانه ارکی نول
  استونی
۸۶۴۲ رومان شبرل
  جمهوری چک
۸۶۰۶ کریس هافینز
  ایالات متحده آمریکا
۸۵۹۵

* Athletes who participated in the heats only and received medals.

زنان ویرایش

رویداد طلا نقره برنز
۱۰۰ متر بدون برنده[۲] - اکاترینی تانو
  یونان
تانیا لاورنس
  جامائیکا
۱۱٫۱۲
۱۱٫۱۸
مرلن اوتی
  جامائیکا
۱۰٫۰۴
۲۰۰ متر پائولین دیویس-تامپسون
  باهاما
۲۲٫۲۷ سوسانتیکا جایاسینگ
  سری‌لانکا
۲۲٫۲۸
(NR)
بورلی مک‌دونالد
  جامائیکا
۲۲٫۳۵
۴۰۰ متر کتی فریمن
  استرالیا
۴۹٫۱۱ لورین فنتون
  جامائیکا
۴۹٫۵۸ کاتارین مری
  بریتانیای کبیر
۴۹٫۷۲
۸۰۰ متر ماریا موتولا
  موزامبیک
۱:۵۶٫۱۵ استفانی گراف
  اتریش
۱:۵۶٫۶۴ کلی هولمس
  بریتانیای کبیر
۱:۵۶٫۸۰
۱۵۰۰ متر نوریا مراح بنیده
  الجزایر
۴:۰۵٫۱۰ ویولتا سیکلی
  رومانی
۴:۰۵٫۱۵ گابریلا سابو
  رومانی
۴:۰۵٫۲۷
۵۰۰۰ متر گابریلا سابو
  رومانی
۱۴:۴۰٫۷۹
(OR)
سونیا او سالیوان
  ایرلند
۱۴:۴۱٫۰۲
(NR)
گته وامی
  اتیوپی
۱۴:۴۲٫۲۳
۱۰٬۰۰۰ متر درارتو تولو
  اتیوپی
۳۰:۱۷٫۴۹
(OR)
گته وامی
  اتیوپی
۳۰:۲۲٫۴۸ فرناندا ریبریو
  پرتغال
۳۰:۲۲٫۸۸
(NR)
۱۰۰ متر با مانع اولگا شیشیگینا
  قزاقستان
۱۲٫۶۵ گلوری آلوزی
  نیجریه
۱۲٫۶۸ ملیسا موریسون-هوارد
  ایالات متحده آمریکا
۱۲٫۷۶
۴۰۰ متر با مانع ایرینا پریوالووا
  روسیه
۵۳٫۰۲ دئون همینگس
  جامائیکا
۵۳٫۴۵ نزهه بدوان
  مراکش
۵۳٫۵۷
۴×۱۰۰ متر امدادی   باهاما (BAH)
ساواتدا فاینس
چاندرا استاروپ
پائولین دیویس-تامپسون
دبی فرگوسن-مک‌کنزی
الدسی کلارک-لوئیس*
۴۱٫۹۵   جامائیکا (JAM)
تانیا لاورنس
ورونیکا کمپبل-براون
بورلی مک‌دونالد
مرلن اوتی
مرلین فریزر*
۴۲٫۱۳   ایالات متحده آمریکا (USA)
کریست گینز
توری ادواردز
نانسین پری
پاسیون ریچاردسون*[۳]
۴۲٫۲۰
۴×۴۰۰ متر امدادی   ایالات متحده آمریکا (USA)
جیرل میلز کلارک
مونیک هناگان
لاتاشا کولاندر
آندریا آندرسون*[۳]
۳:۲۲٫۶۲   جامائیکا (JAM)
سندی ریچاردز
کاترین اسکات
دئون همینگس
لورین فنتون
شارمین هوول*
میشل بورگر*
۳:۲۳٫۲۵   روسیه (RUS)
یولیا سوتنیکووا
سوتلانا گونچارنکو
اولگا کوتلیاروا
ایرینا پریوالووا
ناتالیا نازارووا*
اولسیا زیکینا*
۳:۲۳٫۴۶
ماراتن نائوکو تاکاهاشی
  ژاپن
۲:۲۳:۱۴
(OR)
لیدیا سیمون
  رومانی
۲:۲۳:۲۲ جویس چپومبا
  کنیا
۲:۲۴:۴۵
۲۰ کیلومتر پیاده‌روی سرعت وانگ لیپینگ
  چین
۱:۲۹:۰۵
(OR)
چشتی پلاتسر
  نروژ
۱:۲۹:۳۳ ماریا واسکو
  اسپانیا
۱:۳۰:۲۳
پرش ارتفاع یلنا یلسینا
  روسیه
2.01 m هستری کلوته
  آفریقای جنوبی
2.01 m کایسا بریکویست
  سوئد
اوانا پانتلیمون[۴]
  رومانی
1.99 m
پرش با نیزه استیسی دراگیلا
  ایالات متحده آمریکا
4.60 m
(OR)
تاتیانا گریگوریوا
  استرالیا
4.55 m والا فلوسادوتیر
  ایسلند
4.50 m
پرش طول هایکه درکسله
  آلمان
6.99 m فیونا می
  ایتالیا
6.92 m تانیانا کوتووا
  روسیه
6.83 m
پرش سه‌گام ترزا مارینووا
  بلغارستان
15.20 m تاتیانا لبدوا
  روسیه
15.00 m اولنا هوورووا
  اوکراین
14.96 m
پرتاب وزنه یانیا کارولچیک-پراوالینسکایا
  بلاروس
20.56 m لاریسا پله شنکو
  روسیه
19.92 m آسترید کومبرنوس
  آلمان
19.62 m
پرتاب دیسک الینا زوروا
  بلاروس
68.40 m آناستازیا کلسیدو
  یونان
65.71 m ایرینا یاتچنکو
  بلاروس
65.20 m
پرتاب چکش کامیلا اسکولیموفسکا
  لهستان
71.16 m اولگا کوزنکووا
  روسیه
69.77 m کرستن کلوزه
  آلمان
69.28 m
پرتاب نیزه ترینه هاتستاد
  نروژ
68.91 m
(OR)
میرلا مانیانی
  یونان
67.51 m اوسلیدیس منندز
  کوبا
66.18 m
هفت‌گانه دنیس لوئیس
  بریتانیای کبیر
۶۵۸۴ یلنا پروخوروا
  روسیه
۶۵۳۱ ناتلیا سازانوویچ
  بلاروس
۶۵۲۷

* Athletes who participated in the heats only and received medals.

جدول مدال‌ها ویرایش

 رتبه  کشور طلا نقره برنز مجموع
۱   ایالات متحده آمریکا (USA) ۷ ۴ ۵ ۱۶
۲   اتیوپی (ETH) ۴ ۱ ۳ ۸
۳   لهستان (POL) ۴ ۰ ۰ ۴
۴   روسیه (RUS) ۳ ۴ ۶ ۱۳
۵   کنیا (KEN) ۲ ۳ ۲ ۷
۶   کوبا (CUB) ۲ ۲ ۲ ۶
  بریتانیای کبیر (GBR) ۲ ۲ ۲ ۶
۸   آلمان (GER) ۲ ۱ ۲ ۵
۹   بلاروس (BLR) ۲ ۰ ۳ ۵
۱۰   باهاما (BAH) ۲ ۰ ۱ ۳
۱۱   یونان (GRE) ۱ ۳ ۰ ۴
۱۲   رومانی (ROU) ۱ ۲ ۲ ۵
۱۳   استرالیا (AUS) ۱ ۲ ۰ ۳
۱۴   الجزایر (ALG) ۱ ۱ ۲ ۴
۱۵   جمهوری چک (CZE) ۱ ۱ ۰ ۲
  نروژ (NOR) ۱ ۱ ۰ ۲
۱۷   بلغارستان (BUL) ۱ ۰ ۰ ۱
  چین (CHN) ۱ ۰ ۰ ۱
  استونی (EST) ۱ ۰ ۰ ۱
  فنلاند (FIN) ۱ ۰ ۰ ۱
  ژاپن (JPN) ۱ ۰ ۰ ۱
  قزاقستان (KAZ) ۱ ۰ ۰ ۱
  لیتوانی (LTU) ۱ ۰ ۰ ۱
  موزامبیک (MOZ) ۱ ۰ ۰ ۱
۲۵   جامائیکا (JAM) ۰ ۶ ۳ ۹
۲۶   ایتالیا (ITA) ۰ ۲ ۰ ۲
  نیجریه (NGR) ۱ ۱ ۰ ۲
۲۸   مراکش (MAR) ۰ ۱ ۳ ۴
۲۹   آفریقای جنوبی (RSA) ۰ ۱ ۲ ۳
۳۰   مکزیک (MEX) ۰ ۱ ۱ ۲
  ترینیداد و توباگو (TRI) ۰ ۱ ۱ ۲
۳۲   اتریش (AUT) ۰ ۱ ۰ ۱
  برزیل (BRA) ۰ ۱ ۰ ۱
  دانمارک (DEN) ۰ ۱ ۰ ۱
  ایرلند (IRL) ۰ ۱ ۰ ۱
  لتونی (LAT) ۰ ۱ ۰ ۱
  عربستان سعودی (KSA) ۰ ۱ ۰ ۱
  سری‌لانکا (SRI) ۰ ۱ ۰ ۱
۳۹   اوکراین (UKR) ۰ ۰ ۲ ۲
۴۰   باربادوس (BAR) ۰ ۰ ۱ ۱
  ایسلند (ISL) ۰ ۰ ۱ ۱
  پرتغال (POR) ۰ ۰ ۱ ۱
  اسپانیا (ESP) ۰ ۰ ۱ ۱
  سوئد (SWE) ۰ ۰ ۱ ۱

منابع ویرایش

  1. The کمیته بین‌المللی المپیک formally stripped the US team of their gold medals following the admission of آنتونیو پتی‌گرو that he had been using performance-enhancing drugs while competing in Sydney (he voluntarily returned his medal earlier).[۱]
  2. ماریون جونز of the ایالات متحده آمریکا admitted to having taken performance enhancing drugs prior to the بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۰. She relinquished her medals to the کمیته المپیک ایالات متحده and the کمیته بین‌المللی المپیک formally stripped her of her medals. Her medals were reawarded as follows
    ۱۰۰ متر
    1. بدون برنده
    2.   اکاترینی تانو 11.12 و   تانیا لاورنس 11.18
    3.   مرلن اوتی 11.19
    Though the IAAF lists Thanou as the first-place finisher in the women's 100m race, she was not awarded a gold medal by the IOC (because she was sanctioned for doping violations later), the IOC choosing instead to upgrade Lawrence and Ottey, but leave the gold-medal slot vacant.
    ۲۰۰ متر
    1.   پائولین دیویس-تامپسون 22.27
    2.   سوسانتیکا جایاسینگ 22.28
    3.   بورلی مک‌دونالد 22.35
    All three athletes were upgraded from their original medal position.
    پرش طول
    1.   هایکه درکسله
    2.   فیونا می
    3.   تانیانا کوتووا 6.83
    Kotova, the original fourth-place finisher, was upgraded to the bronze medal. She was later found guilty of doping, but her results were left unaffected.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ The IAAF recommended to the IOC Executive Board to disqualify the USA women's 4x100 m and 4x400 m relay teams after Marion Jones admitted to having taken performance enhancing drugs prior to the Games. The IOC disqualified both U.S. relay teams and asked for Jones' teammates' medals to be returned.[۲] France (Linda Ferga, موریل اورتیس-اوئری, Fabe Dia, کریستین آرون، Sandra Citte*) finished fourth in the 4×100 m relay in a time of 42.42, and Nigeria (الابیسی افولبی, Opara Charity, Rosemary Okafor, Falilat Ogunkoya-Osheku, Doris Jacob*) finished fourth in the 4×400 m relay in a time of 3:23.80. All members of the U.S. relay teams except Nanceen Perry (and Marion Jones) then appealed to the دادگاه حکمیت ورزش who ruled in favor of them due to the fact that, according to the rules at the time, a team should not be disqualified because of a doping offense of one athlete.[۳] Their medals were then restored to them.
  4. The IOC report (page 447 of 548) incorrectly states that Pantelimon finished fourth, despite having an identical jumping record.