لیگ قهرمانان اروپا ۲۰–۲۰۱۹

بیست و هشتمین دوره لیگ قهرمانان اروپا

لیگ قهرمانان اروپا ۲۰–۲۰۱۹ شصت و پنجمین دوره از مسابقات فوتبال باشگاه‌های برتر اروپا و بیست و هشتمین دورهٔ لیگ قهرمانان اروپا است که در نهایت با قهرمانی بایرن مونیخ به پایان رسید و نکته جالب توجه قهرمانی مقتدرانه بایرن مونیخ بود که به اولین تیمی تبدیل شد که با پیروزی در تمامی دیدارهای خود فاتح لیگ قهرمانان اروپا شد. بخش زیادی از این دوره از رقابتها در شرایط بحران پاندمی کووید ۱۹ برگزار گردید. این مسابقات از مرحله یک چهارم نهایی به بعد به علت شیوع ویروس کرونا به صورت تک بازی و در شهر لیسبون پرتغال برگزار شد.

لیگ قهرمانان اروپا ۲۰–۲۰۱۹
ورزشگاه استادیو دا لوز در لیسبون میزبان فینال بود.
جزئیات مسابقات
تاریخ برگزاریمقدماتی:
۲۵ ژوئن – ۲۸ اوت ۲۰۱۹
رقابت اصلی:
۱۷ سپتامبر ۲۰۱۹ – ۲۳ اوت ۲۰۲۰
شمار تیم‌هارقابت اصلی: ۳۲
مجموع: ۷۹ (از ۵۴ فدراسیون)
رده‌بندی نهایی
آلمان بایرن مونیخ (ششمین عنوان)
نایب‌قهرمانفرانسه پاری سن ژرمن
آمار مسابقات
بازی‌های برگزار شده۱۰۸
گل‌های زده شده۳۴۴ (۳٫۱۹ گل به‌ازای هر بازی)
تماشاگران۴٬۷۵۸٬۳۹۸ (۴۴٬۰۵۹ نفر به‌ازای هر بازی)
بیشترین گلزن(ـان)لهستان روبرت لواندوفسکی
(۱۵ گل)
همه آمارها در ۱۱ مارس ۲۰۲۰ به‌روزرسانی شدند.

فینال مسابقات لیگ قهرمانان اروپا در ورزشگاه استادیو دا لوز در لیسبون پرتغال برگزار شد که تیم بایرن مونیخ آلمان با تک گل کینگزلی کومان قهرمان این دوره از این رقابت‌ها شد.[۱] قهرمان این دوره از لیگ قهرمانان اروپا (بایرن مونیخ) به مصاف قهرمان لیگ اروپا ۲۰–۲۰۱۹ (سویا) در سوپر جام اروپا ۲۰۲۰ رفت و با نتیجه ۲ بر ۱ پیروز شد و همچنین به‌طور خودکار به مسابقات جام باشگاه‌های جهان ۲۰۲۰ در قطر نیز راه یافت.

در این دوره از سیستم کمک داور ویدئویی (VAR) از مسابقات پلی آف به بعد استفاده شد.[۲]

بهترین گل این دوره از مسابقات را نیز کریستیانو رونالدو با گلی که در مرحله یک‌هشتم نهایی در برابر لیون به ثمر رساند از آن خود کرد.

سهمیه بندی کشورهای عضو اتحادیه ویرایش

در مجموع ۷۹ تیم از ۵۵ عضو از ۵۶ عضو اتحادیهٔ اروپا برای شرکت در لیگ قهرمانان اروپا ۲۰–۲۰۱۹ انتخاب می‌شوند (تنها کشور لیختن‌اشتاین است که به علت نداشتن لیگ داخلی تیمی را نمی‌تواند برای حضور معرفی کند). برای رتبه‌بندی اتحادیه بر اساس ضرایبی صورت می‌گیرد که یوفا اختصاص می‌دهد و بدین ترتیب سهمیه هر کشور عضو اتحادیه مشخص می‌شود:[۳]

  • رتبه‌های ۴–۱ هریک ۴ تیم سهمیه خواهند داشت.
  • رتبه‌های ۶–۵ هریک ۳ تیم سهمیه خواهند داشت.
  • رتبه‌های ۱۵–۷ هریک ۲ تیم سهمیه خواهند داشت.
  • رتبه‌های ۵۵–۱۶ هریک ۱ تیم سهمیه خواهند داشت.
  • قهرمانان رقابت‌های لیگ قهرمانان اروپا ۱۹–۲۰۱۸ و لیگ اروپا ۱۹–۲۰۱۸ در صورتی که در مرحله انتخابی لیگ قهرمانان ۲۰–۲۰۱۹ انتخاب نشده باشند، به سایر تیم‌ها اضافه خواهند شد.

رتبه‌بندی اتحادیه ویرایش

برای لیگ قهرمانان اروپا ۲۰–۲۰۱۹، اعضای اتحادیه مطابق با ضرایب کشوری یوفا در سال ۲۰۱۸، رتبه‌بندی می‌شوند که در آن عملکرد لیگ برتر کشورها در رقابت‌های اروپایی، از سال‌های ۲۰۱۳–۱۴ تا ۲۰۱۷–۱۸ در نظر گرفته می‌شود.[۴]

جدا از ضرایب تخصیص داده شده به هر کشور، اعضای اتحادیه ممکن است تیم‌های دیگری داشته باشند که در لیگ قهرمانان شرکت می‌کنند، همان‌طور که در زیر ذکر شده:

  • (UCL) – سهمیه اضافی برای دارندگان عنوان قهرمانی لیگ قهرمانی اروپا
  • (UEL) – سهمیه اضافی برای دارندگان عنوان قهرمانی لیگ اروپا
رتبه‌بندی اتحادیه برای لیگ قهرمانان ۲۰–۲۰۱۹
رتبه اتحادیه ضریب. تعداد تیم‌ها توضیحات
۱   اسپانیا ۱۰۶/۹۹۸ ۴
۲   انگلستان ۷۹/۶۰۵
۳   ایتالیا ۷۶/۲۴۹
۴   آلمان ۷۱/۴۲۷
۵   فرانسه ۵۶/۴۱۵ ۳
۶   روسیه ۵۳/۳۸۲
۷   پرتغال ۴۷/۲۴۸ ۲
۸   اوکراین ۴۱/۱۳۳
۹   بلژیک ۳۸/۵۰۰
۱۰   ترکیه ۳۵/۸۰۰
۱۱   اتریش ۳۲/۸۵۰
۱۲   سوئیس ۳۰/۲۰۰
۱۳   چک ۳۰/۱۷۵
۱۴   هلند ۲۹/۷۴۹
۱۵   یونان ۲۸/۶۰۰
۱۶   کرواسی ۲۶/۰۰۰ ۱
۱۷   دانمارک ۲۵/۹۵۰
۱۸   اسرائیل ۲۱/۷۵۰
۱۹   قبرس ۲۱/۵۵۰
رتبه اتحادیه ضریب. تعداد تیم‌ها توضیحات
۲۰   رومانی ۲۰/۴۵۰ ۱
۲۱   لهستان ۲۰/۱۲۵
۲۲   سوئد ۱۹/۹۷۵
۲۳   آذربایجان ۱۹/۱۲۵
۲۴   بلغارستان ۱۹/۱۲۵
۲۵   صربستان ۱۸/۷۵۰
۲۶   اسکاتلند ۱۸/۶۲۵
۲۷   بلاروس ۱۸/۶۲۵
۲۸   قزاقستان ۱۸/۱۲۵
۲۹   نروژ ۱۷/۴۲۵
۳۰   اسلوونی ۱۴/۵۰۰
۳۱   لیختن اشتاین ۱۳/۰۰۰ ۰
۳۲   اسلوواکی ۱۲/۱۲۵ ۱
۳۳   مولداوی ۱۰/۰۰۰
۳۴   آلبانی ۸/۵۰۰
۳۵   ایسلند ۸/۲۵۰
۳۶   مجارستان ۸/۱۲۵
۳۷   مقدونیه ۷/۵۰۰
رتبه اتحادیه ضریب. تعداد تیم‌ها توضیحات
۳۸   فنلاند ۶/۹۰۰ ۱
۳۹   ایرلند ۶/۷۰۰
۴۰   بوسنی و هرزگوین ۶/۶۲۵
۴۱   لتونی ۵/۶۲۵
۴۲   استونی ۵/۵۰۰
۴۳   لیتوانی ۵/۳۷۵
۴۴   مونته‌نگرو ۵/۰۰۰
۴۵   گرجستان ۵/۰۰۰
۴۶   ارمنستان ۴/۸۷۵
۴۷   مالت ۴/۵۰۰
۴۸   لوکزامبورگ ۴/۳۷۵
۴۹   ایرلند شمالی ۴/۲۵۰
۵۰   ولز ۳/۸۷۵
۵۱   جزایر فارو ۳/۷۵۰
۵۲   جبل الطارق ۳/۰۰۰
۵۳   آندورا ۱/۳۳۱
۵۴   سن مارینو ۰/۴۹۹
۵۵   کوزوو ۰/۰۰۰

توزیع تیم‌ها ویرایش

در لیست زیر، برنامهٔ توزیع تیم‌ها آمده‌است.[۵]

توزیع تیم‌ها برای لیگ قهرمانان اروپا ۲۰–۲۰۱۹
تیم‌هایی که در این دور حضور دارند تیم‌هایی که از دور قبلی پیش می‌وند
دور مقدماتی
(۴ تیم)
  • ۴ قهرمان از اعضای ۵۵–۵۲
دور اول مرحله مقدماتی
(۳۴ تیم)
  • ۳۱ قهرمان از اعضای ۵۱–۲۰ (به جز لیختن اشتاین)
  • ۱ برنده از دور مقدماتی
دور دوم صعود مسیر قهرمانان
(۲۰ تیم)
  • ۴ قهرمان از اعضای ۱۹–۱۶
  • ۱۶ برنده از اولین دور مقدماتی
مسیر لیگ
(۴ تیم)
  • ۴ نایب‌قهرمان از اعضای ۱۵–۱۲
دور سوم مقدماتی مسیر قهرمانان
(۱۲ تیم)
  • ۲ قهرمان از اعضای ۱۵–۱۴
  • ۱۰ برنده از دور دوم صعود (مسیر قهرمانان)
مسیر لیگ
(۸ تیم)
  • ۵ نایب‌قهرمان از اعضای ۱۱–۷
  • ۱ تیم سوم از اعضای ۶
  • ۲ برنده از دور دوم صعود (مسیر لیگ)
دور بازی مسیر قهرمانان
(۸ تیم)
  • ۲ قهرمان از اعضای ۱۳–۱۲
  • ۶ برنده از دور سوم صعود (مسیر قهرمانان)
مسیر لیگ
(۴ تیم)
  • ۴ برنده از دور سوم صعود (مسیر لیگ)
مرحلهٔ گروهی
(۳۲ تیم)
  • ۱۱ قهرمان از اعضای ۱۱–۱
  • ۶ نایب‌قهرمان از اعضای ۶–۱
  • ۵ تیم سوم از اعضای ۵–۱
  • ۴ تیم چهارم از اعضای ۴–۱
  • ۴ برنده از مرحلهٔ پلی-آف (مسیر قهرمانان)
  • ۲ برنده از مرحلهٔ پلی-آف (مسیر لیگ)
مرحلهٔ حذفی
(۱۶ تیم)
  • ۸ گروه برنده از مرحله گروهی
  • ۸ گروه از مرحله گروهی

در صورتی که قهرمانان لیگ قهرمانان اروپا و/یا لیگ اروپا از طریق لیگ‌های داخلی خود سهمیهٔ حضور در این مسابقات را کسب کنند، تغییراتی در برنامهٔ توزیع پیش‌فرض ایجاد می‌شود. در هر جا در برنامه قهرمانان لیگ قهرمانان اروپا و/یا لیگ اروپا قرار بگیرند، وضعیت تیم‌های اعضای با سطح بالاتر در دورهای قبلی ارتقا می‌یابند.

در لیست دسترسی پیش فرض، دارندگان عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا در مرحله گروهی قرار می‌گیرند. با این حال، از آنجا که دارندگان عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا (لیورپول) از طریق لیگ داخلی خود (به عنوان مقام دوم لیگ برتر ۲۰۱۸–۱۹) کسب کرده‌اند، تغییرات زیر در لیست دسترسی‌ها ایجاد شد: قهرمانان عضو ۱۱ (اتریش) به جای دور بازی پلی آف وارد مرحله گروهی شدند. قهرمانان عضو ۱۳ (جمهوری چک) به جای مرحله سوم مقدماتی وارد مرحله پلی آف شدند. قهرمانان عضو ۱۵ (یونان) به جای دور دوم مقدماتی وارد مرحله سوم مقدماتی شدند. قهرمانان اعضای ۱۸ و ۱۹ (اسرائیل و قبرس) به جای اولین دور مقدماتی وارد مرحله دوم مقدماتی شدند. در لیست دسترسی پیش فرض، دارندگان عنوان لیگ اروپا در مرحله گروهی واجد شرایط هستند. اما از آنجا که دارندگان عنوان لیگ اروپا (چلسی) از طریق لیگ داخلی خود (به عنوان مقام سوم در لیگ برتر ۲۰۱۸–۱۹۱۹) برای مرحله گروهی واجد شرایط شدند، تغییرات زیر در لیست دسترسی ایجاد شد: تیم رتبه سوم عضو ۵ (فرانسه) به جای مرحله سوم مقدماتی، وارد مرحله گروهی شد. تیم‌های اعضای ۱۰ و ۱۱ (ترکیه و اتریش) به جای دور دوم مقدماتی وارد مرحله سوم مقدماتی شدند.

  • یک عضو ممکن است حداکثر پنج تیم در لیگ قهرمانان داشته باشد.[۵] بنابراین، اگر قهرمانان لیگ قهرمانان اروپا و قهرمانان لیگ اروپا از همان ترکیب چهار سهمیه از لیگ داخلی خود خارج شوند، تیم چهارم لیگ در لیگ قهرمانان رقابت نخواهد کرد و به جای آن در لیگ اروپا به رقابت خواهد پرداخت.

تیم‌ها ویرایش

موقعیت تیم‌ها در لیگ کشورشان در فصل قبل، داخل پرانتز درج شده‌است. (TH: دارندگان عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا؛ EL: دارندگان عنوان لیگ اروپا).[۵]

تیم‌های واجد شرایط برای لیگ قهرمانان اروپا ۲۰–۲۰۱۹ (دور ورودی)
مرحله گروهی
  ٰلیورپول قهرمان (دوم)   تاتنهام (چهارم)   لایپزیگ (سوم)   بنفیکا (اول)
  ٰچلسی قهرمان (سوم)   یوونتوس (اول)   لورکوزن (چهارم)   شاختار دونتسک (اول)
  بارسلونا (اول)   ناپولی (دوم)   پاری سن ژرمن (اول)   خنک (اول)
  اتلتیکو مادرید (دوم)   آتالانتا (سوم)   لیل (دوم)   گالاتاسرای (اول)
  رئال مادرید (سوم)   اینتر میلان (چهارم)   لیون (سوم)   سالزبورگ (اول)
  والنسیا (چهارم)   بایرن مونیخ (اول)   زنیت (اول)
  منچستر سیتی (اول)   دورتموند (دوم)   لوکوموتیو مسکو (دوم)
دور پلی آف
مسیر قهرمانان مسیر لیگ
  یانگ بویز (اول)   اسلاویا پراگ (اول)
دور سوم انتخابی
مسیر قهرمانان مسیر لیگ
  آژاکس (اول)   پائوک (اول)   کراسنودار (سوم)   کلوب بروژ (دوم)
  پورتو (دوم)   باشاک شهیر (دوم)
  دینامو کیف (دوم)   لاسک (دوم)
دور دوم انتخابی
مسیر قهرمانان مسیر لیگ
  دینامو زاگرب (اول)   مکابی (اول)   بازل (دوم)   آیندهوون (دوم)
  کپنهاگن (اول)   آپوئل (اول)   اسلاویا پراگ (دوم)   المپیاکوس (دوم)
دور اول انتخابی
  کلوژ (اول)   آستانه (اول)   اشکندیا (اول)   تفلیس (اول)
  پیاست (اول)   روزنبورگ (اول)   هلسینکی (اول)   آرارات (اول)
  آی‌ای‌کی (اول)   ماریبور (اول)   دانداک (اول)   والتا (اول)
  قره‌باغ (اول)   اسلوان براتیسلاوا (اول)   سارایوو (اول)   اف۹۱ دودلانژ (اول)
  لودوگورتس (اول)   شریف (اول)   ریگا (اول)   لینفیلد (اول)
  ستاره سرخ (اول)   پارتیزان تیرانا (اول)   نومه کالیو (اول)   نیو سنتس (اول)
  سلتیک (اول)   والور (اول)   سودووا (اول)   هاونر بولتفلاگ (اول)
  باته بوریسف (اول)   فرنتس‌واروش (اول)   سوتیسکا (اول)
دور مقدماتی
  لینکلن (اول)   سانتا کولوما (اول)   تری پن (اول)   فرونیکلی (اول)

تاریخ بازی‌ها و قرعه کشی ویرایش

برنامه‌های این رقابت به شرح زیر است (کلیه قرعه کشی‌ها بجز مواردی که ذکر می‌شوند در دفتر مرکزی یوفا در نیون، سوئیس برگزار می‌شود)[۶]

برنامه‌های لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۱۹–۲۰
مرحله دور تاریخ قرعه کشی بازی رفت بازی برگشت
انتخابی دور مقدماتی ۱۱ ژوئن ۲۰۱۹ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۹ (دور نیمه نهایی) ۲۸ ژوئن ۲۰۱۹ (دور نهایی)
دور اول انتخابی ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹ ۹–۱۰ ژوئیه ۲۰۱۹ ۱۶–۱۷ ژوئیه ۲۰۱۹
دور دوم انتخابی ۱۹ ژوئن ۲۰۱۹ ۲۳–۲۴ ژوئیه ۲۰۱۹ ۳۰–۳۱ ژوئیه ۲۰۱۹
دور سوم انتخابی ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۹ ۶–۷ اوت ۲۰۱۹ ۱۳ اوت ۲۰۱۹
پی آف دور پلی آف ۵ اوت ۲۰۱۹ ۲۰–۲۱ اوت ۲۰۱۹ ۲۷–۲۸ اوت ۲۰۱۹
مرحله گروهی هفته ۱ ۲۹ اوت ۲۰۱۹

(موناکو)

۱۷–۱۸ سپتامبر ۲۰۱۹
هفته ۲ ۱–۲ اکتبر ۲۰۱۹
هفته ۳ ۲۲–۲۳ اکتبر ۲۰۱۹
هفته ۴ ۶–۵ نوامبر ۲۰۱۹
هفته ۵ ۲۶–۲۷ نوامبر ۲۰۱۹
هفته ۶ ۱۱–۱۲ دسامبر ۲۰۱۹
مرحله حذفی یک‌هشتم نهایی ۱۶ دسامبر ۲۰۱۹ ۱۸–۱۹ و ۲۵–۲۶ فوریه ۲۰۲۰ ۱۰–۱۱ مارس و ۷–۸ اوت ۲۰۲۰[الف]
یک چهارم نهایی ۱۰ ژوئیه ۲۰۲۰ ۱۲–۱۵ اوت ۲۰۲۰[ب]
نیمه نهایی ۱۸–۱۹ اوت ۲۰۲۰[پ]
فینال ۲۳ اوت ۲۰۲۰ در ورزشگاه استادیو دا لوز، لیسبون[ت]
  1. هفته دوم مسابقات در ابتدا برای ۱۷–۱۸ مارس ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده‌بود.
  2. دور رفت یک‌چهارم نهایی در ابتدا برای ۷–۸ آوریل، و دور برگشت برای ۱۴–۱۵ آوریل ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده‌بود.
  3. دور رفت نیمه نهایی در ابتدا برای ۲۸–۲۹ آوریل، و دور برگشت برای ۵–۶ مه ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده‌بود.
  4. فینال در ابتدا برای ۳۰ مه ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده‌بود.

دور مقدماتی ویرایش

در دورهای مقدماتی و مرحله پلی‌آف، تیم‌ها براساس ضریب یوفا در سال ۲۰۱۹، به ترتیب به تیم‌های سیدبندی شده و سیدبندی نشده تقسیم شدند.[۷] و سپس راهی مسابقات نیمه نهایی و پایانی تک حذفی شدند. بازنده‌های هر دو مسابقه نیمه‌نهایی و نهایی راهی دور دوم مقدماتی لیگ اروپا ۲۰–۲۰۱۹ شدند.

قرعه کشی مرحله مقدماتی در تاریخ ۱۱ ژوئن ۲۰۱۹، ساعت ۱۲:۰۰ به وقت CEST، جهت مشخص شدن تیم‌های دیدارهای مرحله نیمه نهایی و تیم‌های میزبان هر کدام از مراحل نیمه نهایی و نهایی برگزار شد.[۸] مرحله نیمه نهایی در ۲۵ ژوئن و دور نهایی در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۹ در ورزشگاه فاضل وکری در پریشتینا، کوزوو برگزار شد.

تیم ۱  نتیجه  تیم ۲
دور نیمه نهایی
فرونیکلی   ۱–۰   لینکلن
تری پن   ۰–۱   سانتا کولوما
تیم ۱  نتیجه  تیم ۲
دور نهایی
فرونیکلی   ۲–۱   سانتا کولوما

گروه‌بندی ویرایش

مکان تیم‌های حاضر در مرحله گروهی لیگ قهرمانان ۲۰–۲۰۱۹.
  قهوه ای: گروه A;   قرمز: گروه B;   نارنجی: گروه C;   زرد: گروه D;
  سبز: گروه E;   آبی: گروه F;   بنفش: گروه G;   صورتی: گروهH.



قرعه کشی مرحله گروهی در تاریخ ۲۹ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۰۰ CEST، در تالار گفتگوی گریمالدی در موناکو برگزار شد.[۹] ۳۲ تیم به هشت گروه ۴ تیمی تقسیم شدند، با این محدودیت که تیم‌های هر اتحادیه نمی‌توانند در یک گروه قرار گیرند، تیم‌ها بر اساس اصول زیر در چهار گلدان قرار گرفتند:[۱۰][۱۱]

گلدان ۱ شامل دارندگان عنوان قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا و اروپا و قهرمان شش لیگ برتر بر اساس ضرایب کشور ۲۰۱۸ یوفا است. اگر یک یا هر دو صاحب عنوان یکی از قهرمانان شش لیگ برتر باشند، قهرمان لیگ‌های برتر رتبه برتر بعدی نیز در گلدان ۱ قرار می‌گیرند. گلدان‌های شماره ۲، ۳ و ۴ تیم‌های باقی مانده را دارند که بر اساس ضرایب باشگاه ۲۰۱۹ یوفا آنها بکار می‌روند.[۷] در هر گروه، تیم‌ها در قالب روبن دور به مصاف خانه و خارج از خانه می‌روند. تیم‌های اول و دوم این گروه‌ها به دور یک شانزدهم راه پیدا می‌کنند، در حالی که تیم‌های رتبه سوم به دور یک سی و دوم لیگ اروپا ۲۰–۲۰۱۹ راه پیدا می‌کنند. روزهای مسابقه ۱۷ تا ۱۸ سپتامبر، ۱–۲ اکتبر، ۲۲ تا ۲۳ اکتبر، ۵–۶ نوامبر، ۲۶ تا ۲۷ نوامبر و ۱۰–۱۱ سپتامبر ۲۰۱۹ است.

تیم‌های جوانان باشگاه‌های راه یافته به مرحله گروهی نیز در همان روزهای بازی، در لیگ جوانان اروپا شرکت می‌کنند.

در مجموع ۱۶ اتحادیه ملی در مرحله گروهی حضور دارند. آتالانتا اولین بازی تاریخ خود در لیگ قهرمانان را در مرحله گروهی انجام داد.

نحوه برگزاری ویرایش

در هر گروه، تیم‌ها به صورت رقابت‌های دوره‌ای با یکدیگر دیدار می‌کنند و تیم اول و دوم هر گروه به مرحلهٔ حذفی، یعنی مرحله یک‌هشتم نهایی صعود می‌کند. تیم سوم هر گروه نیز به مرحلهٔ یک‌شانزدهم نهایی لیگ اروپا ۲۰–۲۰۱۹ راه می‌یابد.

نکات ویرایش

تیمها بر اساس امتیازهای کسب‌شده (۳ امتیاز برای هر برد، ۱ امتیاز برای هر تساوی، ۰ امتیاز برای باخت) رتبه‌بندی می‌شوند. اگر امتیازها برابر باشند، برای تعیین رتبه‌بندی از معیارهای پیروزی زیر، به ترتیب مشخص شده استفاده می‌شود (ماده ۱۷٫۰۱ آئین‌نامه):[۱۲]

  1. امتیاز کسب شده در مسابقات رو در رو، در بین تیم‌های با امتیاز برابر.
  2. تفاضل گل در مسابقات رو در رو در بین تیم‌های با امتیاز برابر.
  3. گل زده در مسابقات رو در رو در بین تیم‌های با امتیاز برابر.
  4. گل زده در خانه حریف در بازی‌های رو در رو در بین تیم‌های با امتیاز برابر.
  5. اگر بیش از دو تیم امتیاز برابر داشتند، و پس از اعمال تمام معیارهای بالا، هنوز شرایط برابر حاکم باشد، تمام معیارهای رو در روی بالا به صورت انحصاری برای این زیر مجموعه از تیم‌ها اعمال می‌شوند.
  6. تفاضل گل در تمام مسابقات گروهی.
  7. گل زده در تمام مسابقات گروهی.
  8. گل زده در خانه حریف در همه مسابقات گروهی.
  9. تعداد برد در همه مسابقات گروهی.
  10. تعداد برد خارج از خانه در همه مسابقات گروهی.
  11. امتیازهای انضباطی (کارت قرمز = ۳ امتیاز، کارت زرد = ۱ امتیاز، اخراج برای دو کارت زرد در هر مسابقه = ۳ امتیاز).
  12. ضریب یوفا.

مرحله گروهی ویرایش

روزهای برگزاری مسابقات ۱۷–۱۸ سپتامبر، ۱–۲ اکتبر، ۲۲ تا ۲۳ اکتبر، ۵–۶ نوامبر، ۲۶–۲۷ نوامبر و ۱۰–۱۱ دسامبر ۲۰۱۹ است.

گروه A ویرایش


کلوب بروژ  ۰–۰گالاتاسرای  
گزارش بازی
پاری سن ژرمن  ۳–۰رئال مادرید  
گزارش بازی

رئال مادرید  ۲–۲کلوب بروژ  
گزارش بازی
گالاتاسرای  ۰–۱پاری سن ژرمن  
گزارش بازی

گالاتاسرای  ۰–۱رئال مادرید  
گزارش بازی
کلوب بروژ  ۰–۵پاری سن ژرمن  
گزارش بازی

رئال مادرید  ۶–۰گالاتاسرای  
گزارش بازی
پاری سن ژرمن  ۱–۰گالاتاسرای  
گزارش بازی

گالاتاسرای  ۱–۱کلوب بروژ  
گزارش بازی
رئال مادرید  ۲–۲پاری سن ژرمن  
گزارش بازی

کلوب بروژ  ۱–۳رئال مادرید  
گزارش بازی
پاری سن ژرمن  ۵–۰گالاتاسرای  
گزارش بازی

گروه B ویرایش


المپیاکوس  ۲–۲تاتنهام  
گزارش بازی
بایرن مونیخ  ۳–۰ستاره سرخ بلگراد  
گزارش بازی
تماشاگران: ۷۰٬۰۰۰[۱۳]

ستاره سرخ بلگراد  ۳–۱المپیاکوس  
گزارش بازی
تاتنهام  ۲–۷بایرن مونیخ  
گزارش بازی

تاتنهام  ۵–۰ستاره سرخ بلگراد  
گزارش بازی
المپیاکوس  ۲–۳بایرن مونیخ  
گزارش بازی

بایرن مونیخ  ۲–۰المپیاکوس  
گزارش بازی
ستاره سرخ بلگراد  ۰–۴تاتنهام  
گزارش بازی

تاتنهام  ۴–۲المپیاکوس  
گزارش بازی
ستاره سرخ بلگراد  ۰–۶بایرن مونیخ  
گزارش بازی

المپیاکوس  ۱–۰ستاره سرخ بلگراد  
گزارش بازی
بایرن مونیخ  ۳–۱تاتنهام  
گزارش بازی

گروه C ویرایش


شاختار دونتسک  ۰–۳منچستر سیتی  
گزارش بازی
دینامو زاگرب  ۴–۰آتالانتا  
گزارش بازی

آتالانتا  ۱–۲شاختار دونتسک  
گزارش بازی
منچستر سیتی  ۲–۰دینامو زاگرب  
گزارش بازی

شاختار دونتسک  ۲–۲دینامو زاگرب  
گزارش بازی
منچستر سیتی  ۵–۱آتالانتا  
گزارش بازی

آتالانتا  ۱–۱منچستر سیتی  
گزارش بازی
دینامو زاگرب  ۳–۳شاختار دونتسک  
گزارش بازی

منچستر سیتی  ۱–۱شاختار دونتسک  
گزارش بازی
آتالانتا  ۲–۰دینامو زاگرب  
گزارش بازی

شاختار دونتسک  ۰–۳آتالانتا  
گزارش بازی
تماشاگران: ۲۶٬۵۳۶[۱۶]
دینامو زاگرب  ۱–۴منچستر سیتی  
گزارش بازی

گروه D ویرایش


اتلتیکو مادرید  ۲–۲یوونتوس  
گزارش بازی
بایرلورکوزن  ۱–۲لوکوموتیو مسکو  
گزارش بازی

لوکوموتیو مسکو  ۰–۲اتلتیکو مادرید  
گزارش بازی
تماشاگران: ۲۷٬۰۵۱[۱۴]
یوونتوس  ۳–۰بایرلورکوزن  
گزارش بازی

یوونتوس  ۲–۱لوکوموتیو مسکو  
گزارش بازی

لوکوموتیو مسکو  ۱–۲یوونتوس  
گزارش بازی
تماشاگران: ۲۶٬۸۶۱[۱۶]
بایرلورکوزن  ۲–۱اتلتیکو مادرید  
گزارش بازی

لوکوموتیو مسکو  ۰–۲بایرلورکوزن  
گزارش بازی
یوونتوس  ۱–۰اتلتیکو مادرید  
گزارش بازی

اتلتیکو مادرید  ۲–۰لوکوموتیو مسکو  
گزارش بازی
بایرلورکوزن  ۰–۲یوونتوس  
گزارش بازی

گروه E ویرایش


ردبول سالزبورگ  ۶–۲  خنک
گزارش بازی
ناپولی  ۲–۰  لیورپول
گزارش بازی

خنک  ۰–۰  ناپولی
گزارش بازی
لیورپول  ۴–۳ ردبول سالزبورگ
گزارش بازی
تماشاگران: ۵۲٬۲۴۳[۲۱]

خنک  ۱–۴  لیورپول
گزارش بازی
ردبول سالزبورگ  ۲–۳  ناپولی
گزارش بازی

لیورپول  ۲–۱  خنک
گزارش بازی
ناپولی  ۱–۱ ردبول سالزبورگ
گزارش بازی

خنک  ۱–۴ ردبول سالزبورگ
گزارش بازی
لیورپول  ۱–۱  ناپولی
گزارش بازی
تماشاگران: ۵۲٬۱۲۸[۲۴]

ردبول سالزبورگ  ۰–۲  لیورپول
گزارش بازی
ناپولی  ۴–۰  خنک
گزارش بازی

گروه F ویرایش

اینتر میلان  ۱–۱  اسلاویا پراگ
گزارش بازی

اسلاویا پراگ  ۰–۲  بروسیا دورتموند
گزارش بازی
تماشاگران: ۱۹٬۳۷۰[۲۱]
بارسلونا  ۲–۱  اینتر میلان
گزارش بازی

اسلاویا پراگ  ۱–۲  بارسلونا
گزارش بازی
تماشاگران: ۱۹٬۱۷۰[۲۲]
اینتر میلان  ۲–۰  بروسیا دورتموند
گزارش بازی

بارسلونا  ۰–۰  اسلاویا پراگ
گزارش بازی
بروسیا دورتموند  ۳–۲  اینتر میلان
گزارش بازی

اسلاویا پراگ  ۱–۳  اینتر میلان
گزارش بازی
بارسلونا  ۳–۱  بروسیا دورتموند
گزارش بازی

اینتر میلان  ۱–۲  بارسلونا
گزارش بازی
بروسیا دورتموند  ۲–۱  اسلاویا پراگ
گزارش بازی

گروه G ویرایش


لیون  ۱–۱  زنیت سن پترزبورگ
گزارش بازی
بنفیکا  ۱–۲  لایپزیگ
گزارش بازی

زنیت سن پترزبورگ  ۳–۱  بنفیکا
گزارش بازی
لایپزیگ  ۰–۲  لیون
گزارش بازی

لایپزیگ  ۲–۱  زنیت سن پترزبورگ
گزارش بازی
بنفیکا  ۲–۱  لیون
گزارش بازی

زنیت سن پترزبورگ  ۰–۲  لایپزیگ
گزارش بازی
لیون  ۳–۱  بنفیکا
گزارش بازی

زنیت سن پترزبورگ  ۲–۰  لیون
گزارش بازی
لایپزیگ  ۲–۲  بنفیکا
گزارش بازی

بنفیکا  ۳–۰  زنیت سن پترزبورگ
گزارش بازی
لیون  ۲–۲  لایپزیگ
گزارش بازی

گروه H ویرایش


آژاکس  ۳–۰  لیل
گزارش بازی
چلسی  ۰–۱  والنسیا
گزارش بازی

والنسیا  ۰–۳  آژاکس
گزارش بازی
لیل  ۱–۲  چلسی
گزارش بازی

آژاکس  ۰–۱  چلسی
گزارش بازی